Już niebawem zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące sytuację, w której nabywca prosi o faktury do paragonów. Dotychczasowe zasady zostaną ograniczone. Z jednej strony to minus dla przedsiębiorców, z drugiej zaś kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego.
Faktury do paragonów po zmianach od 2020 roku
Za niespełna pół roku, 1 stycznia 2020 roku, wejdą w życie nowe przepisy ustalające kwestię wystawiania przez sprzedającego faktury do paragonów fiskalnych.
Zgodnie z tym, co zakłada nowelizacja, sprzedaż ewidencjonowana na kasie rejestrującej zostanie udokumentowana dodatkowo fakturą tylko w ściśle określonym przypadku. Mowa o wymogu posiadania przez nabywcę numeru identyfikującego (takiego jak Numer Identyfikacji Podatkowej – NIP).
Faktura uproszczona
Co więcej, numer ten musi znajdować się na paragonie fiskalnym. W przeciwnym razie nabywca nie uzyska faktury wystawianej dodatkowo do paragonu. Istotne jednak, że według wciąż obowiązujących przepisów, paragon na kwotę nieprzekraczającą 450,00 złotych, o ile posiada NIP nabywcy, to rodzaj faktury uproszczonej, traktowanej na równi z właściwą fakturą. Wówczas nie trzeba dodatkowo prosić o faktury, gdyż sam paragon z numerem NIP w dostateczny sposób udokumentuje koszt w księgowości.
Plusy i minusy
Z jednej strony nowe rozwiązanie dotyczące wystawiania faktury obok paragonu może być problematyczne dla nabywców. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze uda im się uzyskać fakturę. Trudno też będzie przestawić się z prośby o fakturę na paragon z numerem NIP, gdyż takie rozwiązanie do tej pory przy zakupach firmowych stosowało się raczej rzadko.
Z drugiej strony natomiast przepisy te stworzą kolejny element układanki określanej mianem uszczelniania systemu podatkowego. Nie da się temu zaprzeczyć – od 1 stycznia 2020 roku nie każdy i nie na wszystko weźmie fakturę, co ograniczy możliwość sztucznego zawyżania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Ustawa zmienia więcej
Podstawą zmian prawnych w kontekście faktury wystawianej do paragonów jest ustawa z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 poz. 1520). Akt ten wchodzi w życie 1 września 2019 roku – za wyjątkiem kilku przepisów, w tych tych dotyczących faktury od paragonów, które zaczną obowiązywać wraz z początkiem nowego roku.
Nowelizacja wprowadza też szereg innych reform na gruncie podatku VAT, jednak nie mają one aż tak doniosłego znaczenia dla codzienności przeciętnego podatnika.
Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl, http://prawo.sejm.gov.pl
The post Faktury do paragonów po nowemu appeared first on Bernard Piechota.