Syndyk – kto to jest i jaką pełni rolę w postępowaniu upadłościowym? 

PytamPrawnika.pl - Dla szukających odpowiedzi na wątpliwości prawne

Gdy słyszymy słowo „upadłość”, często kojarzy się ono z problemami finansowymi i nieuchronnym końcem pewnego etapu w działalności firmy lub w życiu osoby fizycznej. W rzeczywistości jednak proces upadłościowy to coś więcej niż tylko zakończenie. To uporządkowany system, który daje szansę na spłatę zobowiązań i zamknięcie trudnych rozdziałów w sposób zgodny z prawem. Jedną z ważniejszych ról w tym procesie pełni syndyk – osoba, której zadania i kompetencje mogą wydawać się nieco enigmatyczne dla większości z nas. Kim dokładnie jest syndyk, jakie ma obowiązki i jak wpływa na przebieg postępowania upadłościowego? W tym artykule przybliżymy jego funkcję oraz rozwiejemy wątpliwości związane z jego działalnością, ukazując, dlaczego jest to postać, od której w dużej mierze zależy sprawiedliwe i sprawne rozwiązanie sytuacji kryzysowej.

Kim jest syndyk?

Syndyk to osoba doradca restrukturyzacyjny powołana ustanowiony przez sąd upadłościowy do zarządzania i likwidacji majątku dłużnika w postępowaniu upadłościowym. Jego głównym zadaniem jest sprzedaż majątku i zaspokojenie wierzycieli zgodnie z przepisami prawa. W przypadku upadłości konsumenckiej wspiera proces oddłużenia, dbając o interesy obu stron.

Obowiązki syndyka

Do najważniejszych obowiązków syndyka należą:

  • zarządzanie majątkiem dłużnika – zabezpieczenie przed utratą wartości i sprzedaż,
  • sporządzenie spisu inwentarza i planu podziału – opis majątku i podział środków między wierzycieli,
  • zaspokajanie roszczeń wierzycieli – proporcjonalnie do zasad określonych w prawie, przepisami prawa upadłościowego
  • reprezentowanie dłużnika – w sprawach dotyczących majątku,
  • współpraca z sądem i wierzycielami – sporządzanie sprawozdań i bieżąca komunikacja.

Powołanie syndyka

Syndyka powołuje sąd. W postanowieniu, w którym wyznacza się syndyka, wskazuje się numer licencji doradcy restrukturyzacyjnego syndyka lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym wyznaczonej do pełnienia funkcji syndyka spółki. Sąd wyznacza syndyka, biorąc pod uwagę liczbę spraw, w których osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego pełni funkcję nadzorcy sądowego lub zarządcy w postępowaniach restrukturyzacyjnych lub syndyka w innych postępowaniach upadłościowych, a także jej doświadczenie i dodatkowe kwalifikacje.

Funkcję syndyka może pełnić osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i licencję doradcy restrukturyzacyjnego oraz ma konto doradcy restrukturyzacyjnego w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

Funkcję tę może również pełnić spółka handlowa, której wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadają wspomnianą wyżej licencję oraz która ma konto doradcy restrukturyzacyjnego w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

A kto może uzyskać licencję doradcy restrukturyzacyjnego?

Skoro łączy się ona z pełnieniem funkcji syndyka, wyjaśnijmy.

Zgodnie z art. 3 u.l.d.r. licencję doradcy restrukturyzacyjnego może uzyskać osoba fizyczna, która:

  1. ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  2. zna język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy lub zarządcy;
  3. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  4. ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym mowa w pkt 1;
  5. posiada nieposzlakowaną opinię;
  6. w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję doradcy restrukturyzacyjnego przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie, o którym mowa w pkt 1;
  7. nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  8. nie jest podejrzana albo oskarżona o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
  9. nie jest wpisana do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego ani w odniesieniu do tej osoby nie są ujawnione w Krajowym Rejestrze Zadłużonych informacje, o których mowa w art. 2 ust. 1 u.KRZ;
  10. złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości.

Kompetencje syndyka

Funkcja syndyka wymaga szerokiej wiedzy prawniczej, ekonomicznej i organizacyjnej. Istotne umiejętności, które ze względu na zakres czynności oraz stopień skomplikowania spraw powinien posiadać syndyk to:

  • znajomość prawa upadłościowego,
  • umiejętności zarządcze – zarządzanie majątkiem o dużej wartości,
  • komunikatywność i negocjacje – współpraca z wierzycielami, sądami i dłużnikami,
  • rzetelność i odpowiedzialność – praca pod wysokim nadzorem prawnym.

Zarządzanie majątkiem dłużnika

Majątek dłużnika, tzw. masa upadłościowa, podlega sprzedaży przez syndyka. Proces odbywa się w formie przetargów lub licytacji, co zapewnia transparentność. Środki ze sprzedaży są przeznaczane na zaspokojenie wierzycieli w kolejności: koszty postępowania, roszczenia hipoteczne i pozostałe zobowiązania.

Podsumowanie

Syndyk odgrywa istotną rolę w postępowaniu upadłościowym, łącząc funkcje zarządcy i niejako mediatora. Jego działania mają na celu ochronę interesów wierzycieli i dłużnika przy zachowaniu zgodności z przepisami. Rzetelność, wiedza i profesjonalizm sprawiają, że syndyk jest filarem systemu upadłościowego.

Artykuł Syndyk – kto to jest i jaką pełni rolę w postępowaniu upadłościowym? pochodzi z serwisu Kancelaria Poznań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *