Co robić, gdy autobus lub autokar się spóźnia? Prawa pasażerów 

Ten, kto choć raz podróżował autobusem lub autokarem, wie — że jego opóźnienia się zdarzają. Czy wiesz, jakie prawa Ci przysługują w takich sytuacjach? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jakie są prawa pasażerów, czyli co możesz zrobić, gdy Twój autobus lub autokar nie przyjedzie na czas.

Prawa pasażerów

Chcąc dowiedzieć się jakie prawa masz jako pasażer w przypadku opóźnienia autobusu lub autokaru powinieneś sięgnąć do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. dotyczącego praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2006/2004.

Opóźnienie lub odwołanie

Jeśli autobus się spóźnia o ponad 2 godziny lub jest przepełniony, masz dwa wybory:
a. Kontynuować podróż bez dodatkowych kosztów, w najbliższym możliwym terminie.
b. Otrzymać zwrot pieniędzy za bilet i, jeśli to konieczne, darmowy transport powrotny do miejsca, gdzie rozpoczęła się podróż.

Brak informacji o wyborze

Jeśli przewoźnik nie poinformuje cię o tych opcjach, masz prawo do odszkodowania w wysokości 50% wartości biletu, oprócz jego zwrotu.

Awarie

W przypadku awarii autobusu przewoźnik musi zapewnić ci kontynuację podróży innym pojazdem lub transport do miejsca, gdzie będziesz mógł kontynuować podróż.

Prawo do wyboru

Nawet gdy usługa zostaje odwołana lub opóźniona o ponad 2 godziny, masz prawo do kontynuacji podróży, zmiany trasy lub zwrotu pieniędzy za bilet.

Szybki zwrot pieniędzy

Zwrot pieniędzy za bilet powinien być dokonany w ciągu 14 dni. Kwota zwrotu obejmuje pełny koszt biletu, zarówno za część podróży, której nie udało się zrealizować, jak i za tę, która już została wykonana, jeśli podróż straciła sens w związku z planem podróży. Zwrot odbywa się w gotówce, chyba że zgadzasz się na inną formę zwrotu.

Podsumowanie

Opóźnienia w transporcie autobusów lub autokarów mogą być frustrujące, ale jako konsument masz określone prawa. Znajomość tych praw pozwoli Ci lepiej radzić sobie w takich sytuacjach i ewentualnie dochodzić swoich roszczeń.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej lub masz pytania w sprawie Twoich praw jako pasażera — zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią specjalizującą się m.in. w prawie transportowym!

The post Co robić, gdy autobus lub autokar się spóźnia? Prawa pasażerów appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *