Estoński CIT w Polsce od 2021 roku 

Tak zwany estoński CIT może zacząć obowiązywać w Polsce od 2021 roku. Trwają konsultacje. Jakie przedsiębiorstwa obejmie to rozwiązanie?

Estoński CIT – co to takiego?

Estoński CIT polega na tym, że podatnicy nie będą płacić zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) miesięcznie czy kwartalnie. Nie będą nawet rozliczać się rocznie. Podatek zapłacą dopiero w momencie wypłaty zysku.

Dla kogo?

Jeśli CIT to podatek dochodowy od osób prawnych, wiadomo już, że dotyczy on spółek kapitałowych, będących podatnikami tego podatku. Są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.  Nowe rozwiązanie podatkowe będzie skierowane również do tych podmiotów.

Tylko małe i średnie przedsiębiorstwa?

Pierwotnie plan zakładał wprowadzenie estońskiego CIT-u dla małych i średnich przedsiębiorstw, których przychody nie przekraczają 50 milionów złotych. Obecnie trwają konsultacje. Zdaniem resortu finansów nie da się wykluczyć zmian w projekcie. Miałoby to pozwolić na objęcie estońskim CIT większej ilości podmiotów – także tych dużych.

Należy jednak pamiętać, że etap konsultacji nie jest ani obietnicą, ani potwierdzeniem zmian. Estoński CIT w Polsce to wciąż program testowy.

Masz spółkę i potrzebujesz konsultacji z prawnikiem? Napisz do naszej kancelarii!

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://ksiegowosc.infor.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

The post Estoński CIT w Polsce od 2021 roku appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *