Kasy fiskalne w Nowym Ładzie. Obowiązki dla przedsiębiorców 

Nowy Ład wprowadza szereg zmian podatkowych. Jedną z nich, która ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku jest umożliwienie klientom płatności bezgotówkowych i tym samym obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online. Zgodnie z zaproponowanym  art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT, przedsiębiorcom, którzy nie spełnią tego wymogu grozić będzie sankcja pieniężna w wysokości 5.000,00 zł. Eksperci uważają jednak, że pomimo proponowanych zmian, przedsiębiorcy niekoniecznie będą zmuszeni do korzystania z terminali płatniczych.

Nowy Ład a terminale płatnicze

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców wprowadzić przewiduje nowelizacja ustawy o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Związane one będą między innymi z płatnościami. Zgodnie z nowym art. 19a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2021 poz. 162) przedsiębiorca dokonujący sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej powinien zapewnić możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego.

Czy instrument płatniczy równa się terminal płatniczy? Niekoniecznie!

Jak wyjaśniają eksperci, należy zwrócić uwagę na dokładne brzmienie ww. przepisu. Zgodnie z jego brzmieniem przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić dokonanie zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego. Należy mieć przy tym na uwadze, że samo pojęcie instrumentu płatniczego ma znacznie szerszy zakres, bowiem w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych, instrumentem płatniczym jest na przykład: laptop czy telefon, za pomocą których konsument będzie mógł dokonać płatności poprzez – przelew bankowy tradycyjny lub za pomocą szybkiej usługi BLIK.

Co zatem ze współpracą kasy fiskalnej z terminalem płatniczym?

Zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162), wymóg ten jest skierowany wyłącznie do tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują terminale płatnicze do przyjmowania należności ewidencjonowanych na kasach rejestrujących online.

Źródła informacji: Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2021 poz. 162), legalis.pl, podatki.gazetaprawna.pl, cashless.pl, ksiegowosc.infor.pl

The post Kasy fiskalne w Nowym Ładzie. Obowiązki dla przedsiębiorców appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *