Komisja Europejska daje 400 mln na przebudowę linii Warszawa-Otwock 

W ostatnich dniach Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję dotyczącą przebudowy linii kolejowej łączącej Warszawę Wschodnią z Otwockiem. Ministerstwo Rozwoju informuje, że Unia Europejska na ten cel przeznaczy aż 400 milionów złotych. Całkowita wartość prac wyniesie ponad 690 milionów złotych. Pieniądze przeznaczane w ostatnim czasie przez wspólnotę na rozwój polskiej infrastruktury transportowej napawają optymizmem.

Tym samym jest to już 38 decyzja KE o dofinansowaniu dla dużej inwestycji w Polsce. Przebudowa odcinka Warszawa Wschodnia-Otwock to tylko część dużo większego projektu. Zakłada on modernizację linii kolejowej między Warszawą a Lublinem.

Zmodernizowane zostaną 24 kilometry trasy kolejowej oraz szereg obiektów takich jak mosty, wiadukty czy tunele. Jednocześnie utworzony zostanie na tej trasie trzeci tor dla pociągów.

Dzięki zmianom składy kolejowe na odcinku Warszawa Wawer-Otwock powinny pojechać z prędkością sięgającą 160 km/h.

Miesiąc temu Komisja Europejska wydała podobną decyzję, odnoszącą się do odcinka kolejowego Otwock-Lublin. W tamtym przypadku koszt inwestycji to 4,7 miliarda złotych. Unia Europejska przeznaczy na ten cel 3,2 miliarda złotych. Obecnie to największy z realizowanych projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowania objęły także drogi przeznaczone dla samochodów i transport miejski. W marcu KE przyznała również pieniądze na budowę drogi ekspresowej S19 łączącą Lublin z Rzeszowem oraz zakup tramwajów niskopodłogowych dla krakowskiego przewoźnika.

Na efekty tych decyzji przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka lat. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że stan polskiego transportu – od kolejowego, przez samochodowy, po ten w obrębie miasta – zmienia się ku lepszemu.

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post Komisja Europejska daje 400 mln na przebudowę linii Warszawa-Otwock appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *