Koszty uzyskania przychodu wyższe? 

Koszty uzyskania przychodu wyższe?

Ministerstwo Finansów planuje podnieść koszty uzyskania przychodu osób zatrudnionych na umowę o pracę. W praktyce dla pracownika może oznaczać to zysk w przedziale od 60,00 do 120,00 złotych. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Koszty uzyskania przychodu po nowemu

Wyższe koszty uzyskania przychodu to jedno z założeń tak zwanej „Piątki PiS”, czyli propozycji pakietu w sferach podatkowej, pracowniczej i emerytalnej. Dwa z założeń mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Mowa o zniesieniu podatku dla osób do 26 roku życia oraz właśnie o kosztach uzyskania przychodu.

Nowe koszty uzyskania przychodu mogą wejść w życie w ostatnim kwartale 2019 roku. Skutek dla podatników pojawiłby się dopiero w roku następnym. Pierwsza taka okazja pojawi się przy rozliczaniu deklaracji PIT za rok 2019 – do 30 kwietnia 2020 roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie problemów z rozliczeniami podatkowymi w trakcie roku podatkowego.

Koszty uzyskania przychodu podniesione o 100% mogą spowodować mniejsze wpływy do budżetu o 2,3 miliarda złotych w skali roku. Rząd jest jednak w stanie zaakceptować takie straty z dwóch powodów.

Cele zmian

Pierwszy to oczywiście zapewnienie sobie przychylności wyborców poprzez realizację złożonych obietnic. Nie da się bowiem ukryć, że „Piątka PiS” to nie tylko pakiet zmian, ale też, a może nawet przede wszystkim – obietnice wyborcze.

Drugi to zintensyfikowanie wydajności pracy. Tym bardziej, że największe braki w aktywności zawodowej dotyczą właśnie bezpośrednich odbiorców „Piątki PiS”, to jest osób do 26 roku życia i po 50 roku życia.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: ksiegowosc.infor.pl

The post Koszty uzyskania przychodu wyższe? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *