Mały ZUS plus już od 2020 roku! 

Mały ZUS plus

Najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z programu Mały ZUS plus. Projekt nowelizacji przepisów trafił właśnie do konsultacji społecznych. Wszystko wskazuje na to, że Mały ZUS plus będzie preferencją kierowaną do grupy przeszło 300 tysięcy przedsiębiorców.

Mały ZUS plus – na czym polega?

Program Mały ZUS plus ma spowodować, że dla części przedsiębiorców składki ubezpieczeniowe będą naliczane od dochodu. Tym samym mogą okazać się one niższe nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca.

Projektowane rozwiązanie w założeniu ma pomóc najmniejszym przedsiębiorcom. Mowa o tych, których przychód w 2019 roku nie przekroczy 120 tysięcy złotych, a dochód miesięczny – 6 tysięcy złotych.

Preferencję doskonale można zauważyć na poniższym przykładzie:
Przy miesięcznym przychodzie rzędu 7 tysięcy złotych i dochodzie w kwocie około 3 tysięcy złotych, ubezpieczeniowe składki społeczne wyniosą 474 złotych. Dodatkowo konieczne będzie opłacenie obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Mały ZUS do tej pory

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek tzw. Mały ZUS. Dotyczy on przedsiębiorców, którzy osiągają średni miesięczny przychód w wysokości, która nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. To daje w sumie limit przychodu rocznego w kwocie 63 tysięcy złotych. Z preferencji tej w tym roku skorzystało niemal 190 tysięcy przedsiębiorców.

Mały ZUS plus ma wejść w życie z początkiem 2020 roku. Zmiany te będą kosztowały budżet państwa 1,3 miliarda złotych. To kolejny element realizacji rządowego Pakietu dla Przedsiębiorców. Z programu skorzystają beneficjanci Małego ZUS-u, ale też część przedsiębiorców, którzy do tej pory nie korzystali z tej preferencji.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl, Rządowe Centrum Legislacji, inf. własna

The post Mały ZUS plus już od 2020 roku! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *