PIT-2, czym jest i kto musi go złożyć? 

Wokół oświadczenia PIT-2 ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. Wśród pracowników pojawiają się wątpliwości, czy PIT-2 składać, czy też nie, a jeżeli tak to kiedy powinni to zrobić? Pracodawcy zdają się być zasypywani tego typu pytaniami, na które nie zawsze sami znają odpowiedź.

Czym jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie, które składa pracownik, gdy chce, aby pracodawca uwzględniał mu w zaliczkach na PIT kwotę zmniejszającą podatek, a tym samym, aby jego wynagrodzenie netto wzrosło. Nowy Ład to szereg zmian podatkowych – między innymi wzrost kwoty wolnej od podatku. Wraz ze wzrostem kwoty wolnej od podatku do 30.000,00 zł, wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek i od stycznia 2022 r. wynosi ona 425 zł miesięcznie.

Kto może złożyć PIT-2?

Warto zaznaczyć, oświadczenie to dotyczy wyłącznie osób zatrudniony na umowę o pracę. Nadto, oświadczenia tego nie powinni składać:
• emeryci,
• przedsiębiorcy,
• pracownicy zatrudnieni na kilka etatów (muszą wybrać jednego pracodawcę),
• pracownicy osiągający dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, najmu bądź dzierżawy,
• studenci do 26. roku życia (oni mają prawo skorzystać z ulgi związanej z brakiem konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy).

Kiedy złożyć PIT-2?

Pracownicy nowo zatrudnieni, oświadczenie to powinni złożyć przed otrzymaniem pierwszej wypłaty, zaś pozostali pracownicy – przed otrzymaniem pierwszej wypłaty w nowym roku podatkowym.
Warto podkreślić, że w przypadku, gdy PIT-2 nie zostanie złożony, albo gdy termin na jego złożenie nie zostanie dochowany, wówczas pracodawca nie będzie mógł mógł pomniejszać zaliczki na podatek pracownika o ulgę podatkową.

Czy PIT-2 muszę składać co roku?

Nic bardziej mylnego! Oświadczenie PIT-2 złożone u danego pracodawcy obowiązuje nie tylko w tym roku podatkowym, w którym zostało złożone, ale również w kolejnych latach.

The post PIT-2, czym jest i kto musi go złożyć? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *