PIT teraz wypełni za Ciebie skarbówka! 

Tak, tytuł to nie żart. Od 2019 roku niektóre deklaracje podatkowe PIT wypełni skarbówka. Nam pozostanie jedynie zaakceptować treść zeznania podatkowego bądź wprowadzenie do niego poprawek – za pośrednictwem Portalu Podatkowego.

Od kiedy zmiany?

O tego typu zmianach głośno zrobiło się już kilka miesięcy temu. W listopadzie media poinformowały, że prezydent podpisał nowelizację Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350). Wprowadzone w ten sposób przepisy od 2019 roku mają za zadanie uprościć podatnikom rozliczenie PIT.

Jak złożyć deklarację?

Główne założenie realizujące ten cel, to nałożenie na skarbówkę (Krajową Administrację Skarbową – KAS) obowiązku wypełnienia deklaracji podatkowych za podatnika. Tym samym uruchomiona zostaje trzecia, obok papierowej i elektronicznej, możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Gdzie sprawdzić zeznanie?

Podatnicy od 15 lutego 2019 roku na Portalu Podatkowym pod adresem https://www.podatki.gov.pl/ sprawdzą online, jak wygląda ich roczna deklaracja zdaniem skarbówki. Dotyczy to podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz osoby samotnie wychowujące dziecko.

Co dalej z deklaracją PIT?

W Portalu Podatkowym możliwe będzie zaakceptowanie deklaracji bez zmian, co przełoży się na złożenie zeznania rocznego w takiej formie. Co więcej, przy dwóch deklaracjach – PIT-37 oraz PIT-38 – nie będzie potrzeby podejmowania jakichkolwiek czynności. Po upływie terminu na złożenie deklaracji, jeśli podatnik nie zgłosi żadnych zmian, zeznania przygotowane przez KAS, automatycznie będą uznane za złożone w terminie.

Ulga dla podatników

Nowe przepisy w praktyce zdejmują z podatników obowiązek składania deklaracji PIT – do tego stopnia, że jeśli podatnik jest pewien swoich rozliczeń podatkowych, nie ma potrzeby pamiętania o zeznaniu. Wszystko zmierza w stronę pełnej cyfryzacji i automatyzacji.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: TVN24bis.pl

The post PIT teraz wypełni za Ciebie skarbówka! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *