Polski Ład 2.0. – jakie zmiany od lipca 2022 r.? 

Polski Ład wprowadził wiele zmian w zakresie podatków. Wiele z tych zmian odbiło się negatywnie na przedsiębiorców. Sam Polski Ład kilkurotnie był już zmieniany, ponieważ okazało się, że nie został jednak do końca dopracowany. W lipcu, w życie mają wejść kolejne zmiany, nazywane Polskim Ładem 2.0.

Polski Ład 2.0. – obniżka stawki PIT

Pierwszą ze zmian będzie obniża podatku dochodowego w pierwszym progu podatkowym. Obecnie, wysokość stawki PIT wynosi 17%. Po wprowadzeniu zmian, wyniesie 12%.

Polski Ład 2.0. – kwota zmniejszająca podatek

Tutaj również nastąpi zmniejszenie. Roczna kwota zmniejszająca podatek obecnie wynosi 5100 zł, zaś po zmianach będzie to 3600 zł. A miesięczna kwota zmniejsząca podatek spadnie z 425 zł do 300 zł.

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej

Kolejna zmiana dotyczy możliwości wliczania opłaconych składek zdrowotnych do kosztów prowadzonej działalności. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na podstawie ryczałtu, podatku liniowego albo karty podatkowej, zyskają taką możliwość.

Jeden termin rozliczania PIT

Polski Ład 2.0. wprowadzi także jeden termin składania zeznań podatkowych PIT. Termin ten będzie do 30 kwietnia.

Przedstawione wyżej zmiany są tylko niektórymi z tych, które Polski Ład 2.0. wprowadzi w sferze podatkowej. Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie już w lipcu tego roku.

The post Polski Ład 2.0. – jakie zmiany od lipca 2022 r.? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *