System poboru opłat drogowych. Przetarg za kilka dni 

Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i budownictwa informują, że za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg na system poboru opłat drogowych.

6 grudnia na ostatecznym posiedzeniu zespołu resortowego miała zapaść decyzja o dokładnej dacie przetargu na wspomniany system. Jeśli chodzi natomiast na przeprowadzenie przetargu, to jest na to czas do listopada 2017 roku. Przy czym na I etapie przetargu nie zostanie jeszcze określona technologia systemu poboru opłat.

Wszystko zależy od opcji dostępnych na rynku. Chodzi o to, by wybrać tę najlepszą i możliwie najbardziej efektywną. Dopiero na II etapie przetargu ustalane będą szczegóły. Jednocześnie nie wyklucza się, że w wyniku przetargu obecny oberator systemu poboru opłat nie zostanie zmieniony.

Wiadomo natomiast, że aktualna sieć musi zostać objęta przez nowy system, który winien też przewidywać rozszerzenie ze względu na budowę nowych dróg ekspresowych i autostrad w najbliższych latach.

Co istotne, największa część przychodów systemu poboru opłat pochodzi z ruchu pojazdów ciężarowych. Tylko w roku 2016 prognozowane wpływy z przejazdów ciężarowych to 1,3 miliarda złotych, zaś osobowych to tylko 200 milionów złotych.

W listopadzie 2018 roku kończy się czas trwania umowy z obecnym operatorem systemu poboru opłat drogowych – austriacką firmą Kapsch. Nowa firma powinna jeszcze przetestować system, co dla płynności przejścia ze starego systemu na nowy powinno trwać minimum rok.

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post System poboru opłat drogowych. Przetarg za kilka dni appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *