Urząd skarbowy skontroluje miejsce prowadzenia działalności 

Od kilku lat popularne są w Polsce tzw. „biura wirtualne”, na których adres można za niewielką opłatą zarejestrować prowadzoną działalność gospodarczą. Dotyczy to w szczególności spółek, kiedy ich udziałowcy z różnych względów nie chcą, aby adresem głównym działalności było choćby prywatne mieszkanie.

Ceny biur wirtualnych, zależnie od pakietu usług, wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Te najdroższe rozwiązania obejmują nie tylko możliwość samego korzystania z adresu, ale też skanowanie korespondencji czy dostęp do sal konferencyjnych na godziny.

O ile z punktu widzenia sądu, do którego składa się wniosek o zarejestrowanie spółki, adres prowadzenia działalności (a szczególnie tytuł potwierdzający prawo do korzystania z tego adresu) nie ma wielkiego znaczenia, to inaczej podchodzą do tego organy skarbowe.

Już krótko po rejestracji spółki, zwykle przy pierwszym kontakcie z urzędem skarbowym, wymaga się bowiem przedstawienia dokumentu stwierdzającego prawo do lokalu, który wskazano jako adres spółki. Może to być dla przykładu umowa najmu czy umowa użyczenia takiego lokalu.

Czasami jednak adres ulega zmianie – choćby dlatego, że decydujemy się na inne biuro wirtualne niż to, z którego usług korzystaliśmy dotychczas. Wówczas w ciągu kilku kolejnych miesięcy możemy spodziewać się telefonu z urzędu skarbowego.

Fiskus będzie chciał wówczas spotkać się z nami w miejscu, które podaliśmy jako główny adres prowadzenia działalności. Wszystko w ramach czynności kontrolnych – dla ustalenia, czy faktycznie wykonujemy działalność pod wskazanym adresem. Słowem, czy biuro wirtualne jednak wirtualne nie jest.

Pozytywny akcent tej sytuacji jest taki, że urzędnicy zaproponują konkretny dzień i godzinę spotkania. Wystarczy więc zarezerwować salę konferencyjną lub dostęp do biurka na godziny w takim biurze wirtualnym.

Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na przedstawicieli urzędu skarbowego z filiżanką dobrej kawy…

Źródło informacji: Wiedza autorska

The post Urząd skarbowy skontroluje miejsce prowadzenia działalności appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *