Od 1 września 2019 roku w życie wejdą nowe przepisy regulujące i ograniczające zwolnienie podmiotowe z podatku od towarów i usług (VAT).
Od kiedy zmiany?
Już za kilka dni, wraz z początkiem września, zaczną obowiązywać przepisy, które ograniczą zwolnienie podmiotowe z podatku VAT. Na czym ono polega?
Zwolnienie podmiotowe – co to jest?
Zwolnienie podmiotowe, zgodnie z art. 113 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018 nr 0 poz. 2174) zwolnienie z podatku VAT tych podatników, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła w sumie kwoty 200 000 złotych, przy czym do kwoty tej nie wlicza się podatku.
Kogo czekają ograniczenia?
Prawo do zwolnienia podmiotowego od 1 września 2019 roku utracą podatnicy, których działalność polega na sprzedaży detalicznej bądź hurtowej części do samochodów czy motocykli. Co istotne, nie ma tutaj znaczenia sposób dostawy takich towarów do klienta – utrata zwolnienia obejmie tak dostawę osobistą, jak i na odległość, a nawet sprzedaż części wyodrębnionych podczas naprawy.
Zwolnienie podmiotowe bez wątpienia ominie też podatników z kilku innych branż, jeśli dostawę towarów będą prowadzić na odległość. Sprzedaż osobista pozostanie bez wpływu na prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT. Mowa tutaj o sprzedaży:
1. Preparatów kosmetycznych i toaletowych
2. Komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych
3. Urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego
4. maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych
Na potrzeby przepisów sprzedaż na odległość rozumie się jako dokonywaną dla przykładu za pośrednictwem telefonu czy Internetu.
Wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego z VAT dotyczyć będzie także usług windykacyjnych, a konkretniej rzecz ujmując – ściągania długów, w tym factoringu. Należy jednak zwrócić tutaj uwagę na fakt, że o ile tak windykacja, jak i faktoring nie będą mogły skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, to faktoring nie mieści się w ściąganiu długów.
Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl, http://lexlege.pl, http://pl.wikipedia.org, inf. własna
The post Zwolnienie podmiotowe z VAT. Nowe ograniczenia appeared first on Bernard Piechota.