Od wielu lat obowiązujące przepisy zobowiązują pracodawcę, by w określonym czasie to on wypłacał chorobowe pracownikowi, który znajduje się na zwolnieniu. Czy to dobre rozwiązanie? Czy chorobowe zamiast pracodawcy powinien wypłacać ZUS?
Chorobowe po stronie pracodawcy
Zgodnie z aktualnymi regulacjami, pracodawca jest obowiązany wypłacać pracownikowi na zwolnieniu chorobowe do 33 dnia choroby. Później zasiłek obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szacuje się, że w ubiegłym roku chorobowe wypłacane przez pracodawców pochłonęło aż 7 miliardów złotych. Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich to zdecydowanie zbyt duża kwota., która ogranicza efektywność przedsiębiorców i nadmiernie ich obciąża.
Zasiłek przejmie ZUS?
Stąd propozycja, by już od pierwszego dnia zasiłek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Głównym celem takich zmian byłoby zwiększenie efektywności i odciążenie pracodawców. Z drugiej strony ułatwiłoby to organom ubezpieczeniowym kontrolę wykorzystywania zwolnień.
Pośredni skutek powinien być jeszcze jeden – zwiększenie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zamiast umów cywilno-prawnych (o dzieło, zlecenie). To te ostatnie formy pomagają bowiem pracodawcom ominąć obowiązek wypłacania chorobowego do 33 dnia choroby.
Co równie ważne, obciążenie wynikające z zasiłków w założeniu nie przeniesie obciążenia na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że Federacja Przedsiębiorców Polskich w innych swoich postulatach daje ZUS możliwość rekompensaty środków potrzebnych na zasiłki.
Opracował: Patryk Szulc
Źródło: inforfk.pl
The post Chorobowe od początku wypłaci ZUS? appeared first on Bernard Piechota.