Kontrahent do bezpłatnego sprawdzenia 

Kontrahent będzie weryfikowany bezpłatnie

Pod nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) swój podpis złożył ostatnio Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W praktyce oznacza to, że już niebawem zostaną wprowadzone zmiany, które pozwolą, by kontrahent był bezpłatnie weryfikowany przez firmy. Wszystko za sprawą powstającej jednej bazy elektronicznej VAT.

Kontrahent pod lupą

Jedna baza elektroniczna VAT to główne założenie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. To na ograniczenie czasu, wydatków i błędów w sytuacji, gdy kontrahent jest weryfikowany przez firmę.

Zdaniem resortu finansów baza finalnie ma przyczynić się do uszczelnienia systemu VAT oraz wyeliminowania ryzyka nieświadomego udziału w tzw. „karuzelach podatkowych”.

W bazie pojawią się dla przykładu informacje nie tylko o nazwie firmy, jej numerze NIP i adresie rejestrowym, ale ponadto o numerach rachunków rozliczeniowych czy imiennych rachunków uruchomionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i dacie rejestracji bądź odmowie rejestracji jako podatnik VAT. System ma być aktualizowany regularnie – w dni powszednie, raz na dobę.

Bazę poprowadzi KAS

Wykaz podmiotów, które zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT (także przywróceni), ale też nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT bądź zostały wykreślone, prowadzić będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Co bardzo istotne dla podatników VAT, podmiot taki nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przelewów, które trafiły na rachunki bankowe inne niż wskazane w bazie.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: inforfk.pl

The post Kontrahent do bezpłatnego sprawdzenia appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *