Czym jest grupa spółek zgodnie z KSH? 

PytamPrawnika.pl - Dla szukających odpowiedzi na wątpliwości prawne

Struktury korporacyjne często przybierają różne formy. Jedną z takich struktur jest grupa spółek. To stosunkowo nowej pojęcie w KSH, bo zostało wprowadzone do kodeksu w 2022 r. Czym jest ten podmiot? Jakie są zasady funkcjonowania takiej grupy? Jakie korzyści przynosi firmom? Wyjaśniam poniżej.

Czym jest grupa spółek?

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych (KSH), to struktura składająca się ze spółki dominującej oraz jednej lub więcej spółek zależnych. Wszystkie te spółki są spółkami kapitałowymi, które kierują się wspólną strategią w celu realizacji wspólnego interesu, zwanego interesem grupy spółek.

Wspólna strategia i interes grupy spółek

Spółki te, działając zgodnie z uchwałą o uczestnictwie w grupie, zobowiązują się do współpracy i realizacji wspólnych celów. Wspólna strategia uzasadnia sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółkami zależnymi. Dzięki temu grupa spółek może działać efektywniej, korzystając z synergii oraz optymalizując swoje działania.

Jak nasza kancelaria może pomóc?
Jeśli masz pytania dotyczące funkcjonowania grupy spółek lub potrzebujesz wsparcia prawnego w tym zakresie, nasza kancelaria specjalizuje się w prawie spółek i jest gotowa pomóc! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne doradztwo i wsparcie.

The post Czym jest grupa spółek zgodnie z KSH? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *