Decyzja ZUS – podwójna w jednym liście 

Decyzja ZUS – dwie w jednym liście

W 2020 roku decyzja ZUS o wysokości emerytury bądź renty oraz oddzielna – o przyznaniu tak zwanej „trzynastki” – zostanie wysłana do zainteresowanych jako podwójna decyzja w jednym liście. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadawanie listów z decyzjami rozpocznie w kwietniu.

Decyzja ZUS – ważne informacje za jednym razem

Rozwiązanie planowane na rok 2020, zgodnie z którym decyzja ZUS w zakresie wysokości świadczeń i „trzynastki” przesłana zostanie jednym listem, ma wiele pozytywów. Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nic innego jak optymalizacja kosztów. Tymczasem dla emerytów czy rencistów to po prostu mniej papierów, za to wszystkie ważne informacje, które dotrą do nich za jednym razem.

Trzynastka w kwietniu

Decyzja ZUS dotycząca „trzynastki” będzie informowała o przyznaniu i wypłaceniu dodatkowego świadczenia. Wypłata ma nastąpić również w kwietniu – choć jak można się domyślić, nieco później niż rozpocznie się wysyłka listów.

Waloryzacja rent i emerytur

W 2020 roku waloryzacja rent i emerytur ponownie przyjmie formę procentowo-kwotową. Oznacza to, że świadczenia zostaną podniesione o 3,56%, jednak nie mniej niż o konkretną kwotę. Ta w tym roku dla emerytur wyniesie 70,00 złotych brutto, o ile jednak dotychczas emeryt pobierał minimalną gwarantowaną emeryturę bądź świadczenie wyższe. Jeśli pobierał emeryturę częściową, przysługiwać będzie waloryzacja w kwocie minimum 35,00 złotych brutto. Dla rent rodzinnych oraz przy pełnej niezdolności do pracy podwyżka to także minimum 70,00 złotych brutto. Tymczasem dla rent przy częściowej niezdolności do pracy mowa o kwocie 52,50 złotych brutto.

Najniższe emerytury i renty

Minimalne gwarantowane emerytury i renty wzrosną już od marca. Emerytura wyniesie wówczas 1200,00 złotych brutto (podwyżka o 100,00 złotych). Świadczenie to przysługuje po uzyskaniu odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego – dla kobiet wynosi on 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Co tyczy się rent, najniższa renta rodzinna, socjalna oraz z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wyniosą podobnie 1200,00 złotych brutto. Przy częściowej niezdolności do pracy będzie to kwota 900,00 złotych brutto.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl

The post Decyzja ZUS – podwójna w jednym liście appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *