Mały ZUS. Zgłoszenia tylko do dzisiaj! 

Dziś, czyli 2 marca, mija ostateczny termin na złożenie zgłoszenia do skorzystania z preferencji w składkach ubezpieczeniowych – Mały ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tego dnia, jak co poniedziałek, przyjmuje zainteresowanych do godziny 18:00.

Mały ZUS i pomoc przed

Każdy przedsiębiorca, który jest zainteresowany przystąpieniem do programu Mały ZUS, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji ma możliwość skorzystania z dodatkowej pomocy. Mowa o doradcy płatnika oraz o specjalnej infolinii uruchomionej specjalnie dla tej preferencji. Doradców można spotkać w oddziałach ZUS. Na żywo wyjaśnią oni, kto potencjalnie może skorzystać z programu Mały ZUS, jakie warunki musi spełniać zainteresowany i jakie dokumenty musi dostarczyć. Co tyczy się infolinii, jej numer w ramach Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS to: 22 560 16 00. Infolinię uruchomiono w ostatnich dniach stycznia. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do doradców trafiło blisko 60 tysięcy osób, a na infolinię dzwoniło dziennie nawet 1500 osób.

Mały ZUS – na czym polega

Nowa preferencja ujęta w programie Mały ZUS weszła w życie w lutym tego roku. Przepisy zakładają, że może z niej skorzystać przedsiębiorca, którego przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Dotychczas kryterium to określano jako 30-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc 67,5 tysiąca złotych. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku z preferencji skorzystało przeszło 240 tysięcy przedsiębiorców, a od lutego 2020 roku kolejne 82 tysiące.

Mały ZUS – do kiedy zgłoszenia

Zgłoszenia do programu Mały ZUS przyjmowane są do dziś, czyli do 2 marca. Wymaga się przy tym złożenia odpowiednich dokumentów. Są to ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczenia pod dotychczasowym kodem i ZUS ZUA bądź ZUS ZZA – zarejestrowanie do ubezpieczenia z kodem dla Małego ZUS (05 90, albo 05 92). Wyjątek to przedsiębiorcy, którzy z Małego ZUS korzystają stycznia 2020 roku na dotychczasowych zasadach i nadal chcą opłacać niższe składki ubezpieczeniowe – wówczas nie muszą dokonywać przerejestrowania. Ci natomiast, którzy korzystali z Małego ZUS w lutym, do 2 marca powinni rozliczyć się za luty. Jednocześnie informują wówczas Zakład o rocznym przychodzie i dochodzie, a także o formie opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://mojafirma.infor.pl

The post Mały ZUS. Zgłoszenia tylko do dzisiaj! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *