Kwarantanna a wynagrodzenie chorobowe 

W ostatnich tygodniach bez przerwy mówi się o koronawirusie. Ten dotarł już do Polski, a osoby z podejrzeniem zakażenia czeka kwarantanna. Co wtedy z ich wynagrodzeniem chorobowym?

Kwarantanna będzie płatna

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeśli pracownika objęła kwarantanna, należy mu się wynagrodzenie chorobowe. Podobnie wygląda kwestia przy ewentualnym zasiłku chorobowym. Świadczenia te, na podstawie decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego – wypłaci pracodawca bądź ZUS. Zastosowanie znajdą tutaj te same zasady ogólne, które regulują kwestię wypłat świadczeń przy okazji zwolnienia chorobowego.

Jak załatwić formalności

Zaświadczenie potwierdzające decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego, które potwierdza, iż wobec danego pracownika zastosowana została kwarantanna, należy dostarczyć dopiero po upływie tejże kwarantanny. Można zrobić to u pracodawcy bądź bezpośrednio w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie i decyzja

Co istotne, jeśli lekarz w trakcie izolacji uzna, że u danego pracownika może wystąpić czasowa niezdolność do pracy, wystawia dodatkowo zwolnienie lekarskie. To kolejny, obok decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego dokument, który potwierdza prawo do świadczeń chorobowych.

Brak prawa do świadczeń

Jeśli natomiast jakakolwiek forma izolacjibędzie indywidualnym pomysłem pracownika, którego nie podzieli ani lekarz, ani Państwowy Inspektor Sanitarny, świadczenia chorobowe nie będą przysługiwały. Warto jednak pamiętać, że do tego, by pracownika objęła kwarantanna, wystarczy choćby podejrzenie zakażenia, choroby zakaźnej bądź styczności ze źródłem chorobotwórczym (np. kontakt z inną osobą zakażoną).

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://infor.pl

The post Kwarantanna a wynagrodzenie chorobowe appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *