Deklaracja PIT – czy wiesz jak dokonać jej korekty? 

Wypełnianie deklaracji podatkowej PIT to obowiązek, który wielu z nas musi spełnić raz w roku. Niekiedy jednak zdarza się, że po złożeniu deklaracji odkrywamy błędy lub pominięcia. W takiej sytuacji korekta deklaracji to ważny krok, który pozwoli uniknąć potencjalnych problemów z urzędem skarbowym i zagwarantować prawidłowe rozliczenie podatkowe. Czy wiesz, jak dokonać korekty deklaracji PIT? W dzisiejszym artykule omówimy ten temat i podpowiemy, jak postępować w przypadku konieczności wprowadzenia zmian do złożonej już deklaracji podatkowej.

Deklaracja PIT – kiedy wymagana jest korekta?

Jeśli przy składaniu deklaracji podatkowej zdarzył ci się jakiś błąd, na przykład przeoczyłeś ulgę, błędnie określiłeś kwoty przychodów, dochodów lub podatku do zapłaty, konieczne będzie złożenie korekty deklaracji podatkowej. Ważne jest to zarówno w przypadku składania deklaracji przez usługę Ministerstwa Finansów, jak i w przypadku automatycznego złożenia deklaracji przez usługę Twój e-PIT.
Masz możliwość korygowania zeznania podatkowego przez okres pięciu lat od końca roku, w którym upłynął termin składania deklaracji. Jest to istotne, abyś miał szansę skorygować swoje zeznanie w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Dlatego warto pamiętać o tym terminie i składać korekty, jeśli zachodzi taka konieczność.

Korekta deklaracji PIT za 2022 r. – od czego zacząć?

Rozpocznij od ponownego wypełnienia deklaracji podatkowej za rok 2022 i zaznacz cel złożenia deklaracji jako „korekta”. Na formularzu wypełnij wszystkie poprawne kwoty, które wynikają z rozliczenia tego roku. Nie zapomnij uzupełnić nie tylko pól, które zostały błędnie wypełnione wcześniej, ale także wszystkich innych pól. Jeśli pierwotnie złożyłeś deklarację za pośrednictwem programu Twój e-PIT, dane te zostaną już uzupełnione, więc będziesz mógł zmieniać tylko te informacje, które chcesz poprawić obecnie.

Gdzie można dokonać korekty deklaracji PIT?

Korekty deklaracji PIT można dokonać na kilka sposobów. Należą do nich:
– wizyta w urzędzie skarbowym,
– wysłanie korekty listownie,
– wysłanie korekty za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Forma korekty wynika z możliwości złożenia danego PIT. Co jednak ważne, korekta nie musi być przygotowana w ten sam sposób co pierwotny PIT.

The post Deklaracja PIT – czy wiesz jak dokonać jej korekty? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *