Deklaracja VAT i JPK_VAT razem od października 

Deklaracja VAT i JPK_VAT miały zostać połączone i obowiązywać wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2020 roku. W odpowiedzi na głosy wielu przedsiębiorców i epidemię koronawirusa, „Tarcza Antykryzysowa 4.0” przesunęła ten termin na 1 października 2020.

Deklaracja VAT i JPK_VAT ułatwieniem

Do tej pory deklaracja VAT i JPK_VAT były składane jako oddzielne pliki. Choć działo się to elektronicznie, było dodatkowym obowiązkiem. Stąd pojawił się projekt, nad którym resort finansów pracuje od końca 2018 roku. Mowa o włączeniu deklaracji VAT do pliku JPK_VAT, aby w efekcie wysyłać do organów skarbowych tylko jeden plik zamiast dwóch.

Im wcześniej, tym lepiej

Od kwietnia 2020 roku deklaracja VAT i JPK_VAT miały być wspólne dla dużych przedsiębiorstw. Tymczasem od lipca 2020 roku zakładano ich wdrożenie dla pozostałych podmiotów gospodarczych. Efektem byłoby całkowite wycofanie oddzielnych deklaracji VAT.

Koronawirus pokrzyżował plany

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała jednak te plany. Przedsiębiorcy zaczęli zwracać uwagę na problemy, które mogą napotkać przy dostosowywaniu się do nowego rozwiązania w tym czasie. Tak zwana „Tarcza Antykryzysowa 4.0” przesunęła w związku z tym termin wdrożenia wspólnej deklaracji VAT i JPK_VAT dla wszystkich z 1 lipca na 1 października 2020 roku.

Na tym etapie pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję, że tym razem ani epidemia, ani inne okoliczności nie przesuną znów wejścia w życie obowiązku, który w praktyce będzie ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://infor.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

The post Deklaracja VAT i JPK_VAT razem od października appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *