Mandaty z fotoradaru do zmiany. Tego chce RPO 

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by prawo regulujące mandaty z fotoradaru zostało złagodzone. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury ma inne plany.

Mandaty z fotoradaru dziś

Obecne regulacje zakładają, że właściciele pojazdów otrzymujący mandaty z fotoradaru mają obowiązek wskazania kierującego pojazdem. W przeciwnym razie popełniają wykroczenia i narażają się na karę grzywny.

W wielu sytuacjach prowadzącym pojazd uwieczniony przez fotoradar okazuje się rzeczywiście właściciel. Często to ewentualnie członek jego rodziny – mąż, żona, syn, córka.

Prawo do milczenia

Problem w tym, że w polskim postępowaniu karnym występuje zasada, którą można nazwać „prawem do milczenia”. Zgodnie z nią osoba, wobec której toczy się postępowanie, może odmówić składania wyjaśnień.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do działającej w Senacie Komisji Ustawodawczej prośbę, by podjęto inicjatywę w zakresie zmiany przepisów regulujących mandaty z fotoradarów. Chce ich złagodzenia z poszanowaniem prawa do milczenia.

Resort infrastruktury ma inne plany

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury idzie w zupełnie innym kierunku. Wszystko w związku z małą skutecznością egzekwowania kar, których podstawą są mandaty z fotoradarów. Zgodnie z projektem, kara za niewskazanie kierującego pojazdem będzie już nie wykroczeniem, ale deliktem administracyjnym. Co więcej, kara względem dotychczasowej wzrosłaby dwukrotnie.

Więcej na temat pomysłu resortu infrastruktury i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego na swoim blogu pisze adwokat Piotr Sęk.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą kancelarią!

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: https://trans.info, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

The post Mandaty z fotoradaru do zmiany. Tego chce RPO appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *