Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT 

Wtorek 30 kwietnia to ostatni dzień na rozliczenie rocznego zeznania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku to o tyle łatwiejsze, że Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalną usługę Twój e-PIT.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), rozlicza się do 30 kwietnia każdego roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Oznacza to, że do dnia dzisiejszego, a więc 30 kwietnia 2019 roku, należy rozliczyć podatek dochodowy za rok 2018.

Jak złożyć PIT

Zeznania podatkowe wciąż można składać w tradycyjnej, papierowej formie. Zdecydowana większość podatników korzysta jednak z opcji rozliczenia podatku w formie elektronicznej – przez Internet. Do potwierdzenia przy tej okazji swojej tożsamości wykorzystuje się podpis kwalifikowany (procedura jest tu najbardziej skomplikowana – wymaga zakupienia specjalnego czytnika i karty) bądź profil zaufany ePUAP (można go założyć przez stronę internetową urzędu i uruchomić go właśnie w urzędzie lub całkowicie internetowo – przez konto bankowe). Najprostszą dopuszczalną opcją weryfikacji jest podanie danych autoryzujących, w tym danych o przychodach za 2017 i 2018 rok.

Aby nie martwić się tym, do kiedy należy rozliczyć PIT i jak skutecznie wysłać go przez Internet, można skorzystać z nowej usługi Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT. Usługa ta polega na tym, że fiskus udostępnia w serwisie podatki.gov.pl gotowe zeznania podatkowe za rok 2018. Wykorzystuje do tego podstawowe dane podatnika, a także wszystkie deklaracje przesłane do urzędu skarbowego przez jego pracodawców lub zleceniodawców.

Twój e-PIT

Tak przygotowane zeznania dostępne są w serwisie od połowy lutego 2019 roku. Można tam sprawdzić poprawność danych i je zaakceptować, ale można też wprowadzić modyfikacje – dla przykładu, jeśli podatnik chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z popularnych ulg – na dziecko, na Internet itp.

Z drugiej strony, jeśli podatnik jest pewny, że nie musi wprowadzać zmian do zeznania przygotowanego przez urząd skarbowy, nie musi robić zupełnie nic. Na koniec 30 kwietnia 2019 roku taka deklaracja zostanie zaakceptowana i przyjęta automatycznie.

Nie każdy skorzysta z nowej usługi

Co istotne, usługa Ministerstwa Finansów skierowana jest do podatników rozliczających się na deklaracjach PIT-37 oraz PIT-38. Oznacza to, że na przykład podatnik prowadzący jednoosobową działalnością gospodarczą, zobowiązany do rozliczenia się na deklaracji PIT-36, musi to wciąż robić w dotychczasowej formie – papierowo bądź internetowo, ale fiskus mu w tym nie pomoże.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Inf. własna

The post Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *