Gry hazardowe. Obowiązek złożenia informacji 

Gry hazardowe i formalności

Gry hazardowe są w naszym kraju bardzo popularne. Część prowadzona jest w sposób legalny, a część niestety wbrew prawu. Dlatego nie ma tygodnia, by organy ścigania nie informowały o zabezpieczeniu kolejnych automatów do gier, czyli popularnych „jednorękich bandytów”. Ci jednak, którzy działalność, której przedmiotem są gry hazardowe, prowadzą legalnie, muszą pamiętać o pewnych formalnościach. Przykładowo mowa o formularzu IGH-1, który w odniesieniu do pierwszego kwartału 2019 roku, powinien być złożony do urzędu skarbowego. Termin minął 23 kwietnia, jednak ze względu na okres świąt wielkanocnych i majówki, wielu podatników mogło o tym zapomnieć. Stąd Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku złożenia formularza IGH-1 za pierwszy kwartał 2019 roku w przypadku prowadzenia gier hazardowych.

Gry hazardowe to formalności

Formularz IGH-1 przeznaczony jest dla podmiotów, które urządzają bądź prowadzą gry hazardowe. Można określić go mianem kwartalnego sprawozdania z działalności podmiotu świadczącego takie usługi. I tak za pierwszy kwartał 2019 roku formularz IGH-1 powinien zostać złożony do 23 kwietnia. Wynika to z art. 79 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz.U. 2009 nr 201 poz. 1540).

Co ważne, formularz można wypełnić i wysłać w formie elektronicznej. W witrynie Ministerstwa Finansów zamieszczono interaktywny formularz IGH-1 oraz załącznik do niego, oznaczony symbolem IGH/1A. Uzupełniono je o instrukcję wypełnienia.

Wymagania techniczne

Aby skutecznie wysłać formularz do swojego urzędu skarbowego przez Internet, konieczne jest zainstalowanie kilku komponentów. Mowa tutaj o popularnym oprogramowaniu do obsługi plików PDF – Acrobat Reader. Dodatkowo ważne jest posiadanie na komputerze aplikacji e-Deklaracje Desktop i wtyczki e-Deklaracje dla Acrobat Reader’a. Co ciekawe, najnowsza wersja Acrobat Reader’a może mieć problemy z poprawną wysyłką formularza z wykorzystaniem wtyczki e-Deklaracje, dlatego czasem warto wyposażyć się w wersję starszą.

Ten zestaw oprogramowania, potrzebny jest też do wysyłki każdej innej deklaracji skarbowej – choćby PIT-36, PIT-37 czy VAT-7.

Wracając jednak do formularza IGH-1 – system przyjmuje go na wzorze opisanym danymi:
IGH-1(1) o numerze 2018/07/18/5597, opublikowanym w dniu 18 lipca 2018 r.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: ksiegowosc.infor.pl

The post Gry hazardowe. Obowiązek złożenia informacji appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *