Inspekcja Transportu Drogowego skontroluje w nocy 

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) z prawnego punktu widzenia nie jest służbą mundurową, a zasadniczo urzędem. Z tego powodu przeprowadza kontrole przede wszystkim za dnia, a zdecydowanie rzadziej w nocy. Jeśli jednak dochodzi już do kontroli w nocy, ITD przeprowadza je w obecności funkcjonariuszy policji.

Jak wynika ze statystyk, największa liczba transportów drogowych odbywa się w nocy. Oczywistym powodem jest zdecydowanie mniejszy ruch na trasach – od zwykłych dróg krajowych, przez drogi ekspresowe, aż po autostrady.

Druga przyczyna ma swoje źródło właśnie w kontrolach Inspekcji Transportu Drogowego. Skoro w godzinach nocnych jest ich mniej, to łatwiej zrealizować w tym czasie transport niezgodny z przepisami.

Czasem sprzeczność z prawem dotyczy tylko tak podstawowych kwestii jak przeładowanie transportu, albo stosowanie się do zakazów ruchu dla ciężarówek. Te ostatnie zazwyczaj obowiązują właśnie w nocy lub w weekendy, a wtedy ITD jako urząd raczej nie pracuje.

Stąd jakiś czas temu pojawiły się postulaty co do likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego. Powstał nawet w tym zakresie projekt ustawy ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji. Uprawnienia ITD miała wówczas przejąć policja.

Okazuje się jednak, że Inspekcja zlikwidowana nie zostanie, a wręcz przeciwnie – jej uprawnienia zostaną rozszerzone. Teraz ITD samodzielnie skontroluje transporty nawet w nocy, czyli między godziną 22 a 6. Co więcej, do Inspekcji mają należeć wszystkie zadania w zakresie e-myta.

Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych i niektórych innych ustaw został już przyjęty przez Radę Ministrów.

Źródło: Gazeta Prawna

The post Inspekcja Transportu Drogowego skontroluje w nocy appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *