Różnego rodzaju opóźnienia w branży transportowej, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów występujących pomiędzy przewoźnikami a spedycją. W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat kar umownych. Czy jest możliwe zastosowanie jej wobec przewoźnika, który spóźnił się na miejsce załadunku.
Spóźnienie na załadunek a spóźnienie w dostawie towaru
Te dwa pojęcia należy rozróżnić. Kwestia opóźnienia w dostawie towaru została uregulowana zarówno w przepisach krajowych, jak i Konwencji CMR. Natomiast westia spóźnienia na załudunek nie została prawnie uregulowana. Oznacza to zatem, że korzystająć z zasady swobody umów, strony mogą w treści umowy taką karę ustanowić.
Kara umowna za spóźnienie na miejsce załadunku – po co ten zapis?
Przedsiębiorstwa spedycyjne bardzo często w swoich umowach umieszczają zapis dotyczący kary umownej za spóźnienie na miejsce załadunku. Weiele firm stosuje taki zapis oczywiście w celu zabezpieczenia swojego interesu. Brak zapisu o karze umownej za spóźnienie na miejsce załadunku sprawiałby, że w razie powstania jakiejkolwiek szkody po stronie zlecającego transport, przedsiębiorstwu przysługiwałyby wyłącznie roszczenia odszkodowawcze, które są znaczenie cięższe do wyegzekwowania, niż kara umowna.
Kara umowna za spóźnienie na miejsce załadunku – wysokość
Najczęstsze jest wyznaczanie kary umownej w wysokości umówionego wynagrodzenia za transport. Stanowi to swego rodzaju nadużycie. W sytuacji gdy nie zgadzasz się z nałożoną na Ciebie karą umowną, możesz ją kwestionować, np.: poprzez przedstawienie dowodów, które potwierdzałyby, że spóźnienie wyrządziło kontahentowi jakąkolwiek szkodę.
Najważniejsze w zawieraniu umów jest dokładne zapoznanie się z ich treścią. Pamiętaj, że wielokrotnie zapisy, które wydają się irracjonalne, są zgodne z prawem, ale możliwe do modyfikacji przez strony. Dlatego za każdym razem, podpisując umowę, warto ją omówić z prawnikiem.
The post Kara umowna za spóźnienie na miejsce załadunku appeared first on Bernard Piechota.