Konto firmowe – czy trzeba je zakładać? 

Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnej firmy i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Obserwując dużą część młodych osób, można z całym przekonaniem powiedzieć, że są one mocno przedsiębiorcze. Prowadzenie swojej firmy to jednak duża odpowiedzialność i szereg związanych z tym obowiązków. Jednym z pierwszych kroków, jaki zazwyczaj podejmują młodzi przedsiębiorcy jest założenie konta firmowego. Ale czy jest to element niezbędny do prowadzenia właśnej działalności gospodarczej? Wyjaśniam w dalszej części wpisu.

Czy przy jednoosobowej działalności trzeba mieć konto firmowe?

W ustawie Prawo przedsiębiorców na próżno szukać przepisu nakładającego na przedsiębiorcę obowiązek posiadania rachunku bankowego. Obowiązek ten powstaje dopiero wówczas gdy niezbędne jest umieszczenie rachunku bankowego białej liście podatników lub w sytuacji gdy mamy do czynienia z mechanizmem podzielonej płatności.

Biała lista podatników VAT

Od dnia 1 września 2019 r. funkcjonuje biała lista podatników VAT, czyli elektroniczny wykaz przedsiębiorców prowadzony przez szefa KAS, który zawiera informacje (w tym numery rachunków firmowych) na temat podatników:

– których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował do VAT,
– którzy zostali wykreśleni z rejestru czynnych podatników VAT,
– którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy, w tym ci, których rejestracja została przywrócona lub odrzucona wraz z przyczyną.

Istnienie takiego systemu nakłada na przedsiębiorców obowiązej sprawdzenia statusu VAT swojego kontrahenta i zweryfikowanie jego rachunku bankowego zanim dokona on płatności.

Konto firmowe a mechanizm podzielonej płatności

Mechanizm podzielonej płatności (MPP), polega na tym, że płatność za towar lub usługę, zrealizowana przez nabywcę nie trafia w całości na rachunek odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy, a kwota podatku VAT – na jego rachunek VAT.
Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają podatnicy VAT, którzy:
– sprzedają lub nabywają towary lub usługi „wrażliwe”, czyli towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie,
– kwota należności ogółem z faktury, czyli wartość brutto całej faktury, przekracza 15 tys. zł.
Podsumowując, choć konto firmowe teoretycznie nie jest niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to jednak warto je mieć. Rachunek prywatny powinien służyć wyłącznie do celów prywatnych, a firmowy – do biznesowych. Pozwoli to zachować przejrzystość transakcji.

The post Konto firmowe – czy trzeba je zakładać? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *