Nadpłacone składki ZUS do wyrównania 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że nadpłacone składki ZUS będą wyrównane. Działania w tym zakresie zostaną podjęte już od 20 września.

Od tego dnia płatnicy składek, którzy mają na swoim koncie nadpłacone składki ZUS z okresu zamknięcia gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, będą mogli wnioskować o ich zwrot bądź zaliczenie na poczet przyszłych okresów.

Nadpłacone składki ZUS powszechne

Sytuacja dotyczy niemal 800 tysięcy płatników, a kwota nadpłaconych składek wynosi niemal 600 milionów złotych. To efekt dynamicznie zmieniających się w czasie pandemii przepisów, wprowadzanych kolejnymi „Tarczami Antykryzysowymi”. Podchodziły one niekiedy bardzo różnie do warunków zwalniania określonych kategorii płatników z obowiązku opłacania składek.

Przedsiębiorcy oszczędzili

Istotne jednak, że finalnie z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS skorzystało około 2 milionów płatników. Budżet państwa kosztowało to przeszło 12 miliardów złotych. Kolejne koszty to także wsparcie pomostowe, które ne podstawie 6,5 miliona wniosków kosztowało aż 25 miliardów złotych.

Pomimo takich nieplanowanych jeszcze na początku roku wydatków, kondycja finansowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być stabilna.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://infor.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

The post Nadpłacone składki ZUS do wyrównania appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *