Niski ZUS także po zakończeniu preferencji? Jest na to szansa! 

Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne stawki składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Za takich nowych przedsiębiorców uważa się tych, którzy rozpoczęli wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005 roku, a przy tym nie prowadzą bądź nie prowadzili innej pozarolniczej działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy. Ważne, by osoby te nie wykonywały też działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Okres preferencji w składkach ZUS dla kwalifikujących się do niej według wspomnianych kryteriów wynosi maksymalnie 24 miesiące – od chwili rozpoczęcia wykonywania działalności.

Preferencyjne składki na ubezpieczenie zdrowotne wyliczane są od 75% wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę w czwartym kwartale roku poprzedniego. W tym okresie w 2017 roku wynagrodzenie takie wynosiło 4739,91 zł. Stąd podstawa wymiaru składek ZUS, czyli 75% tej kwoty, to 3554,93 zł. A sama składka stanowi 9% tej kwoty, a więc 319,94 zł.

Tymczasem podstawa składki na ubezpieczenie społeczne odpowiada 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Wynagrodzenie to równa się 2100,00 zł, czyli podstawa składki społecznej to 630,00 zł. W ramach składek społecznych wyróżniamy:
Składkę emerytalną – 19,52% z 630,00 zł – 122,98 zł
Składka rentowa – 8% – 50,40 zł
Składka chorobowa – 2,45% – 15,44 zł
Składka wypadkowa – 10,52 zł
o RAZEM: 199,34 zł

W sumie składki zdrowotne i składki społeczne dają preferencyjny ZUS – 519,28 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że składka chorobowa w ramach składek społecznych, wynosząca 15,44 zł, jest dobrowolna. Praktycznie można zatem jeszcze bardziej obniżyć preferencyjny ZUS – do 503,84 zł. Nie zawsze będzie to jednak dobra decyzja – bowiem to właśnie od opłacania składki chorobowej zależy dla przykładu, czy kobieta prowadząca działalność gospodarczą otrzyma zasiłek macierzyński.
.
Dotychczas po upływie przywoływanych 24 miesięcy preferencji, składki ZUS dla przedsiębiorców zdecydowanie rosły – nawet do 1228,70 zł miesięcznie. Nie od dziś prowadzący działalność gospodarczą próbowali zminimalizować te obciążenia. Stąd coraz to nowe pomysły różnych resortów, by przedsiębiorców mimo wszystko zachęcić do płacenia ZUS-u.

Jednym z głośniej komentowanych był ten, który zakładał wydłużenie preferencji do 36 miesięcy. Nieco bliżej o realizację otarł się zaś projekt całkowicie bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Teraz czas na kolejny, który w dłuższej perspektywie może przynieść najwięcej korzyści obu stronom – przedsiębiorcom i państwu.

Mowa o uzależnieniu wysokości składek od przychodu i obniżeniu składek ZUS już w 2019 roku – 09do 520,00 zł miesięcznie (a więc w zasadzie do kwoty równej składkom preferencyjnym ze składką chorobową) dla tych, którzy nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie to wynosi 2100,00 zł, dlatego kwota graniczna przychodu, dająca możliwość korzystania z niższych składek ZUS to 5250,00 zł.

Dawniej ten pomysł został skreślony, ale teraz jego autorzy liczą na zachęcenie różnych firm do wyjścia z „szarej strefy” i wejście pod skrzydła ubezpieczeń ZUS.

Źródło informacji: Wiedza autorska / Infor.pl

The post Niski ZUS także po zakończeniu preferencji? Jest na to szansa! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *