Pakiet przewozowy. Służby będą mogły śledzić każdy samochód? 

Resort finansów opracował poprawkę do ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów , czyli tzw. pakietu przewozowego. Może ona pozwolić służbom śledzenie każdego samochodu w Polsce. Według planów nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać za niespełna miesiąc – od 1 marca 2017 roku.

Ustawa od kilku miesięcy jest głośno komentowana w mediach ze względu na restrykcyjne względem branży rozwiązania, które wprowadza. Wielu przewoźników wypowiada się o nich w sposób bardzo krytyczny.

Tymczasem okazuje się, że wcale nie ten problem prawdopodobnie będzie przysłowiowym „gwoździem do trumny”. Zgłoszone przez Ministerstwo Finansów poprawki przewidują bowiem dodatkowo także wprowadzenie kilku zupełnie nowych ustępów do ustawy o drogach publicznych.

Dotyczą one utworzenia systemu, który pozwoli na zbieranie szeregu danych na temat ruchu drogowego z przeznaczeniem dla różnych instytucji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego. Trafiłyby do niego takie informacje jak imię i nazwisko, numer PESEL, numer NIP, seria i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania, numery rejestracyjne posiadanych pojazdów wraz z ich zdjęciami – nie wyłączając zdjęć z wizerunkami osób poruszających się tymi pojazdami.

W praktyce byłaby to baza zawierające wszelkie informacje o osobie, które wykorzystywałaby policja, służby specjalne oraz inne instytucje. A to wydaje się pomysłem wątpliwym w świetle ochrony prywatności…

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post Pakiet przewozowy. Służby będą mogły śledzić każdy samochód? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *