PIT. Co nowego w rozliczeniu dochodu za 2018 rok? 

PIT – rozliczenie dochodu za 2018 rok.

Styczeń wielu z nas kojarzy się z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za poprzedni rok. Duża część przedsiębiorców, występujących jako pracodawcy czy zleceniodawcy, do końca stycznia musi przekazać urzędowi skarbowego deklaracje dotyczące zatrudnionych osób. Zatrudnione osoby zwykle w tym samym czasie czekały również na deklaracje od pracodawcy, aby później do końca kwietnia móc złożyć własne zeznanie podatkowe. W 2019 roku wygląda to nieco inaczej. Co nowego w rozliczeniu PIT za 2018 rok?

PIT przygotuje skarbówka

Najważniejsza zmiana dotyczy podatników, którzy do tej pory rozliczali PIT składając do urzędu skarbowego deklaracje PIT-37 i PIT-38. Poza samodzielnym przygotowaniem i złożeniem zeznania, Krajowa Administracja Skarbowa sama przygotuje swoje wersje wypełnionych deklaracji. Udostępni je podatnikom 15 lutego. Wówczas wystarczy sprawdzić poprawność zawartych w zeznaniu informacji. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, nie trzeba nawet nic robić – deklaracja będzie uznana za zaakceptowaną i złożoną po upływie terminu na wprowadzenie korekt.

Kwota wolna od podatku

Kolejna nowość odnosi się do kwoty wolnej od podatku. Przy dochodach za 2018 roku wynosi ona 8 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to tyle, że osoby z dochodem rocznym do tej sumy, zasadniczo nie płacą podatku. W dalszych progach podatkowych kwota wolna od podatku maleje – od 8 tysięcy złotych do zera dla podatników, których dochód wyniesie ponad 127 tysięcy złotych.

Pokazując to na żywym organizmie – podatnik, który w ubiegłym roku zarobił 8 tysięcy złotych, pomniejszy swój podatek o 1 440 złotych (18% od 8 tysięcy złotych). Dla zarabiających pomiędzy 13 a 85,5 tysiąca złotych kwota zmniejszająca podatek wyniesie już tylko 556,02 zł. Przy dochodzie powyżej 85,5 tysiąca złotych stawka podatkowa wynosi już 32% zamiast 18%, a kwota zmniejszająca podatek dalej maleje – im większy dochód, tym jest ona niższa.

Rozliczenie z małżonkiem po terminie

Istotną nowością jest możliwość rozliczenia rocznego wspólnie z małżonkiem bądź rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Dotychczas skorzystanie ze związanych z tym preferencji wymagało złożenia deklaracji w terminie. Teraz można to zrobić również później, a więc po 30 kwietnia 2019 roku.

Działalność nierejestrowana

Na ułatwienie mogą liczyć też osoby, które dorabiają w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli uzyskują z niej miesięczne dochody do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku 50% z 2 100 złotych, tj. 1 050 złotych), od maja 2018 roku nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Prowadzą w ten sposób działalność nierejestrowaną, od której nie trzeba odprowadzać składek ZUS czy zaliczek na PIT. Wystarczy rozliczyć dochód tak uzyskany w deklaracji PIT-36 do 30 kwietnia 2019 roku.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Infor.pl

The post PIT. Co nowego w rozliczeniu dochodu za 2018 rok? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *