Polska państwem najbardziej innowacyjnym podatkowo? 

Polska państwem najbardziej innowacyjnym podatkowo?

Polska już w najbliższych dniach może stać się jednym z najbardziej innowacyjnych podatkowo państw. Tak przynajmniej twierdzi minister finansów Teresa Czerwińska. Wszystko za sprawą umożliwienia podatnikom składania deklaracji podatkowych przez Internet, ale nie tylko. W piątek 15 lutego Ministerstwo Finansów po raz pierwszy opublikuje online zeznania podatkowe, które fiskus sam wypełnił za podatnika.

Polska innowacyjna

Rzeczywiście, duża część państw, w tym Polska, od pewnego czasu udostępnia podatnikom opcję złożenia deklaracji podatkowej przez Internet. Natomiast wypełnienie jej przez skarbówkę zamiast podatnika pozostaje innowacją. Innowacją, bo rzeczą spotykaną raczej w nielicznych państwach.

Polska udostępni swoim obywatelom taką możliwość już w najbliższy piątek, 15 lutego. Będzie dotyczyła ona podatników, którzy jako zeznanie roczne składają PIT-37 bądź PIT-38.

PESEL i przychód zamiast podpisu

Co ważne, poza dostępem do Internetu, nie będzie konieczne posiadanie żadnych dodatkowych profili czy podpisów, aby zobaczyć zeznanie podatkowe przygotowane przez skarbówkę. Wystarczy, że na Portalu Podatkowym poda się swój numer PESEL, datę urodzenia, a także kwotę przychodu za rok 2017 i jedną z kwot przychodu za rok 2018. Taka weryfikacja zastąpi w tym przypadku podpis kwalifikowany lub profil zaufany.

Co dalej z zeznaniem od fiskusa

Po zapoznaniu się z zeznaniem podatkowym przygotowanym przez skarbówkę, można je skorygować, albo zaakceptować bez zmian. Można też po prostu poczekać, aż nadejdzie termin składania zeznań podatkowych (30 kwietnia) i wówczas zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: Infor.pl / Inf. własna

The post Polska państwem najbardziej innowacyjnym podatkowo? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *