Przejazd autostradą droższy 

Kolejny raz prywatni koncesjonariusze chcą podnieść ceny za przejazdy autostradami. Wzrosnąć mogą stawki m.in. na autostradzie A2.

Aktualnie na odcinku autostrady pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem kierowcy płacą 36 groszy za przejechany kilometr. To najwyższa stawka w Polsce – 3,5 większa od tej stosowanej przez Generalną Inspekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzekomo prywatny koncesjonariusz nie podjął jeszcze decyzji o podwyżce. Wiadomo tyle, że ceny nie wzrosną przed 1 marca 2017 roku. Niestety podobne wypowiedzi poprzednim razem zaowocowały podwyżką. A czasu na przygotowania się do zmian nie będzie dużo – zgodnie z obowiązującymi przepisami informacja o podwyżkach opłat za przejazdy autostradami musi być podana do publicznej wiadomości dwa tygodnie przed ich wejściem w życie.

Na pewno stawki pójdą w górę na odcinku Katowice-Kraków autostrady A4. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych przejazd zdrożeje o 3,50 zł – z 26,50 zł do 30,00 zł. Zdaniem koncesjonariusza przez osiem lat dla samochodów ciężarowych ceny wzrosły tylko dwukrotnie, natomiast dla samochodów osobowych były regularnie aktualizowane. Pomimo tego nawet podniesionym kwotom daleko do maksymalnych. Specjaliści twierdzą natomiast, że podwyżki to efekt konieczności poniesienia kosztów wprowadzenia systemu A4Go w końcu 2016 roku.

Kierowcy apelują o remont często równoległych do autostrad dróg krajowych, co miałoby stanowić dobrą alternatywę dla płatnych przejazdów autostradami. Często drogi te mają jednak dla przykładu zbyt mało pasów, a wtedy tworzą się korki.

Niestety o innych podwyżkach nie wiadomo nic więcej poza tym, że po prostu można się ich spodziewać…

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post Przejazd autostradą droższy appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *