Twój e-PIT jeszcze nie dla przedsiębiorców 

W 2019 roku część podatników mogła już skorzystać z usługi Twój e-PIT. Polega ona na tym, że urząd skarbowy sam przygotowuje zeznanie, a my możemy je zaakceptować, albo zgłosić do niego poprawki. Z tej opcji skorzystali między innymi podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę czy umowę o dzieło. W 2020 roku Twój e-PIT miał być także dostępny dla przedsiębiorców. Tak się jednak nie stanie.

Twój e-PIT – mniej obowiązków podatnika

Twój e-PIT to duże ułatwienie dla podatników. Fiskus na podstawie spływających do niego informacji sam przygotowuje zeznania podatkowe i za pośrednictwem Internetu udostępnia je do wglądu podatnikom. Ci mogą zgodzić się z treścią deklaracji – wówczas nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jednak jeśli ich zdaniem coś się nie zgadza – również przez Internet mogą zgłosić poprawki.

Przedsiębiorca poczeka na ułatwienia

W tym roku usługa Twój e-PIT była dostępna tylko dla części podatników – rozliczających PIT-37 lub PIT-38 za rok 2018. Nie dotyczyła ona przedsiębiorców. Resort finansów zakładał, że zmieni się to w roku 2020. Dziś jednak wiadomo już, że ministerstwo nie zdąży uruchomić tej usługi do 15 lutego.

Potrzebna nowelizacja

Opóźnienie we wdrożeniu usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców niesie ze sobą konsekwencje w postaci dodatkowej pracy i nowelizacji przepisów. Mowa o zmianach w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2019 nr 0 poz. 1387) oraz w Ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2019 nr 0 poz. 43). Przepisy tych dwóch aktów prawnych wciąż przewidują udostępnienie w 2020 roku w portalu podatki.gov.pl przygotowanych przez urząd skarbowy zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L oraz PIT-36LS.

Co dalej?

Ministerstwo Finansów zapowiada, że nie rezygnuje z planów wdrożenia usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Stanie się to jednak w późniejszym terminie, niż pierwotnie zakładany.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://ksiegowosc.infor.pl, inf. własna

The post Twój e-PIT jeszcze nie dla przedsiębiorców appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *