PIT za 2019 rok. Kiedy złożyć? 

Nowe terminy na złożenie deklaracji podatkowej PIT w 2020 roku

Podatnicy od wielu lat przyzwyczajeni byli, że większość deklaracji PIT za rok poprzedni złożyć należy do 31 stycznia kolejnego roku. Teraz terminy te uległy zmianie. Kiedy złożyć deklarację za 2019 rok?

PIT złożymy później niż zwykle

W 2020 roku deklaracje podatkowe za rok 2019 złożymy dopiero od 15 lutego. Nie oznacza to jednak, że nie można ich przesłać do urzędu skarbowego wcześniej. Jeśli tak się stanie, deklaracje te zostaną po prostu uznane za złożone w pierwszym możliwym dniu, tj. 15 lutego.

Szybszy zwrot podatku

To istotne z punktu widzenia ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Urząd skarbowy przez ostatnie lata miał na to aż 90 dni. W 2020 roku termin ten skrócono o połowę – do 45 dni. Należy jednak pamiętać, że 45-dniowy termin liczony jest najwcześniej od 15 lutego. Tym samym złożenie deklaracji przed 15 lutego nie spowoduje, że zwrot również nastąpi wcześniej.

Dla niektórych mało czasu na rozliczenie

Co istotne, ostateczny termin na złożenie deklaracji upływa 30 kwietnia. Wyjątkiem jest deklaracja PIT-28 – złożyć ją można do 2 marca. Oznacza to, że oficjalnie czas na rozliczenie z urzędem skarbowym obejmuje okres niespełna dwóch i pół tygodnia (15 lutego – 2 marca).

Skarbówka sama przygotuje PIT

Warto pamiętać, że od 15 lutego w ramach innowacyjnej usługi Ministerstwa Finansów dostępne będą deklaracje PIT: -28, -36, -37, -38, przygotowane przez urząd skarbowy. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzały, nie trzeba robić zupełnie nic – w ostatnim dniu na rozliczenie podatku deklaracja zostanie przyjęta automatycznie. Jeśli jednak pojawi się konieczność wprowadzenia poprawek – nie będzie problemu, by takie poprawki zgłosić.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl, inf. własna

The post PIT za 2019 rok. Kiedy złożyć? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *