Ulga dla honorowych krwiodawców. Zmiany już w tym roku! 

Szef resortu rozwoju i finansów zamierza powrócić do zasady obliczania wysokości odliczenia na gruncie ulgi dla honorowych krwiodawców, obowiązującej wcześniej – przed reformami z 1 stycznia 2017 roku. Bez względu na fakt, czy dany podatnik oddaje honorowo krew czy osocze, stawka przysługującego odliczenia ma być taka sama i wynieść 130 złotych za litr. Proponowana nowelizacja znajdzie odniesienie do dochodów uzyskanych w 2017 roku. Jej celem jest zmotywowanie podatników do honorowego krwiodawstwa.

Podstawą prawną ulgi dla honorowych krwiodawców stanowi art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350) – PIT. Zgodnie z założeniem ulga pozwala na odliczenie od uzyskanego dochodu darowizn, których na rzecz krwiodawstwa dokonują właśnie honorowi krwiodawcy.

Przepisy dotyczące publicznej służby krwi, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku, wprowadzają zróżnicowanie wysokości przysługującego odliczenia, uzależniając ją od przedmiotu wspomnianej darowizny – czy jest to krew, czy tylko jej składnik, taki jak osocze. Obecnie stawka za jeden litr krwi wynosi 130 złotych. Odpowiednikiem tego jednego litra krwi są trzy litry osocza, dwie donacje krwinek płytkowych pobranych z użyciem separatora komórkowego, 0,5 donacji krwinek białych bądź 2 jednostki krwinek czerwonych – pobranych w ten sam sposób.

Już niebawem te przeliczniki mają stać się nieaktualne, bo odliczenie w wysokości 130 złotych za litr znajdzie zastosowanie zarówno do krwi, jak i jej składników typu osocze. Jest to więc dobra zachęta dla krwiodawców, którzy poza czekoladową nagrodą za oddaną krew zaoszczędzą na podatkach!

Źródło informacji:
Infor.pl

The post Ulga dla honorowych krwiodawców. Zmiany już w tym roku! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *