UOKiK i nowe zdanie w sprawie Uber’a 

Od pewnego czasu w Polsce coraz popularniejsze stają się usługi przewozowe amerykańskiej firmy Uber, które są tańszą alternatywą dla taksówek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wypowiadał się o nich przychylnie, co zrodziło burzę wśród niektórych prawników, ale przede wszystkim wśród przedsiębiorców. Tyle, że zdanie to ma źródło w innej, już negatywnej opinii…

5 maja 2016 – UOKiK w swojej witrynie internetowej zamieścił stanowisko w przedmiocie działalności Uber’a na terenie Polski. Wynika z niego, że Uber nie stanowi nieucziwej konkurencji dla taksówkarzy, a wręcz daje nawet wiele korzyści konsumentom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie dokonuje jednak oceny, czy kierowcy pracujący na rzecz Ubera dopuszczają się naruszeń obowiązującego prawa, czy też nie. Skwitowano to tylko lakonicznym sformułowaniem: „ewentualne zmiany regulacyjne (…) powinny być wyważone i adekwatne do skali identyfikowanych problemów”. Przychylne stanowisko UOKiK przywoływał już Uber, jak i jego pracownicy.

8 kwietnia 2016 – UOKiK zajmuje stanowisko dotyczące działalności Uber’a w odpowiedzi na prośbę krakowskiego miejskiego rzecznika konsumentów. Znacząca część opinii pokrywa się z majowym komunikatem. Do tego stopnia, że nie można oprzeć się wrażeniu, iż przygotowano go właśnie na bazie stanowiska z kwietnia.

Jest tylko jedna, diametralna różnica. 8 kwietnia 2016 roku stwierdził, co następuje: model biznesowy Ubera narusza istniejący ład regulacyjny na rynku przewozu osób taksówką. Ewentualne zmiany legislacyjne powinny zmierzać w kierunku dostosowania regulacji do zmian rzeczywistości rynkowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie komentuje sprawy dwóch zupełnie różnych stanowisk dotyczących tej samej kwestii, z których to tylko jedno zostało opublikowane. Przedsiębiorcy są jednak zgodni – w UOKiK doszło do ogromnej pomyłki, albo na jaw wyszedł silny lobbing.

 

Źródło informacji: http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/970139,uber-uokik-transport-kierowcy-ubera.html

The post UOKiK i nowe zdanie w sprawie Uber’a appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *