W 2018 roku płaca minimalna znów wzrośnie 

Jak co roku o tej porze rozpoczyna się dyskusja na temat wysokości płacy minimalnej, która będzie obowiązywać od kolejnego 1 stycznia. Wiele wskazuje na to, że od 2018 roku minimalne wynagrodzenie znów wzrośnie.

Według szacunków Pracodawców RP płaca minimalna od 1 stycznia 2018 roku wzrośnie co najmniej o 49 złotych brutto względem obecnych 2 000 złotych brutto. Prawdopodobnie zmiana ta będzie jeszcze większa.

Podobnie będzie z wynagrodzeniem osób zatrudnianych w oparciu o cywilnoprawną umowę zlecenie. Od 1 stycznia 2017 roku w ich wypadku również obowiązuje minimalna stawka – przypadająca na godzinę pracy. Aktualnie wynosi ona 13 złotych brutto za godzinę. Zdaniem ekspertów wzrośnie ona od 2018 roku niewiele – 0,30 zł brutto za godzinę.

W praktyce jednak osoby pracujące na umowie zlecenie w pełnym wymiarze czasu pracy (co do zasady 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo) uzyskają w ten sposób miesięczne wynagrodzenie wyższe o 50 złotych brutto.

Właśnie ruszają prace, których efektem ma być ostateczne ustalenie płac minimalnych na 2018 rok. To pole do popisu dla związków pracodawców, które przedstawiają swoje propozycje w tym zakresie. Według związkowców ustawowa gwarancja minimalnej podwyżki jest niewystarczająca i dlatego będą starać się przeforsować propozycję większej podwyżki. Mają przedstawić na to poważne, przekonujące argumenty.

Jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy już niebawem, a odczujemy od 1 stycznia 2018 roku. Pewne jest, że podwyżka wyniesie przynajmniej 49 złotych brutto miesięcznie…

Źródło informacji: kadry.infor.pl

The post W 2018 roku płaca minimalna znów wzrośnie appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *