Licencje dla kierowców to koniec Ubera w Polsce? 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem nowelizacji Ustawy o transporcie drogowym. Według założeń przepisy mają ograniczyć możliwość zlecania przez pośredników w przewozie osób wykonywania kursów wyłącznie podmiotom, które będą posiadały właściwą licencję.

Dodatkowo w przepisach pojawi się definicja samego pośrednictwa przy przewozie osób. To o tyle ważne, że obecnie kwestia pośrednictwa świadczonego dla przykładu przez Ubera, który opiera się o aplikację mobilną łączącą klientów z kierowcami, nie jest dokładnie rozstrzygnięta przez obowiązujące regulacje prawne.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wskazują, iż rozwój nowoczesnych technologii winien pozostać bez wpływu na możliwość świadczenia usług przez przedsiębiorców w sektorze przewozu osób na zasadach równości i uczciwej konkurencji.

Jeśli projekt wejdzie w życie, Uber będzie zobligowany do uzyskania licencji pośrednika. Co równie ważne, będzie mógł podejmować współpracę tylko z kierowcami, którzy posiadają licencję taksówkarską. To natomiast stoi w zupełnej sprzeczności z założeniami działania aplikacji Uber.

Firma w ostatnim czasie wycofała się z Danii, gdzie chciano zobowiązać jej kierowców do posiadania taksometrów.

Czy tak będzie w Polsce? Zobaczymy z czasem…

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post Licencje dla kierowców to koniec Ubera w Polsce? appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *