Według NIK stacje dopuszczały pojazdy do ruchu bez odpowiedniej kontroli 

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) stwierdziła, że duża część stacji diagnostycznych dopuszczano do ruchu pojazdy, które nie przeszły odpowiedniej kontroli. Dlatego NIK opracował zalecenia, które proponują zwiększenie sankcji za poruszanie się po drogach niesprawnymi pojazdami i ujednolicenie wymagań kontrolnych stacji diagnostycznych.

W opinii NIK nadzór władz powiatów nad stacjami diagnostycznymi był nieodpowiedni, bo dla przykładu starości nie realizowali swoich obowiązków z zakresu kontroli stacji przynajmniej raz do roku. Część stacji uniknęła kontroli przez kilka ostatnich lat.

Bezpośrednio przeprowadzone kontrole NIK w stacjach diagnostycznych ujawniły brak pełnej dokumentacji oraz zalegalizowanej aparatury diagnostycznej czy wykorzystywanie urządzeń pomiarowych niedopuszczonych przez dozór techniczny.

Zdaniem Najwyższej Izby kontroli optymalnym rozwiązaniem problemu byłoby powołanie specjalnego organu do nadzoru nad stacjami diagnostycznymi, zwiększenie sankcji za poruszanie się pojazdami niesprawnymi oraz ujednolicenie wymagań kontrolnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której uwzględniona zostanie część zaleceń NIK. Aktualnie projekt trafił do konsultacji międzyresortowych.

Źródło informacji: Gazeta Prawna

The post Według NIK stacje dopuszczały pojazdy do ruchu bez odpowiedniej kontroli appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *