ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców 

Za trzy lata ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców. Plan zakłada zminimalizowanie roli ubezpieczonych jedynie do zatwierdzenia dokumentów przygotowanych przez zakład.

ZUS rozliczy składki – kiedy?

Zgodnie z założeniami nowa usługa miałaby powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Ma ona polegać na przygotowywaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych gotowych rozliczeń, które przedsiębiorca będzie musiał jedynie zatwierdzić. Podobnie rozwiązanie stosują już urzędy skarbowe, przygotowujące za podatników deklaracje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Zmiany w ZUS

Przez trzy lata zmiany w ZUS mają przyjąć bardzo szeroki wymiar. Zwiększy to obowiązki zakładu, który weźmie na siebie kwestie związane z rozliczaniem i opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Z drugiej strony zmniejszy to nie tylko obowiązki przedsiębiorców, ale i ograniczy ich odpowiedzialność. Wówczas to ZUS będzie odpowiadał za prawidłowe rozliczenia.

Co już się zmieniło?

Do tej pory już dało się zauważyć zmiany na lepsze w ZUS. To choćby elektroniczne zwolnienia lekarskie. Jak podkreślają pracownicy zakładu, wszelkie reformy, szczególnie te przenoszące pewne obowiązki do sfery elektronicznej, to efekt doświadczeń z czasu epidemii koronawirusa.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: ZUS, https://infor.pl, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

The post ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *