Zwrot podatku VAT bez wniosku? Zaraz będzie to możliwe! 

Planowana nowelizacja Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535) zakłada, że podatnicy nie będą musieli składać obok deklaracji VAT odrębnych wniosków o zwrot tego podatku bądź o jego zwrot przyspieszony.

Obowiązek ten funkcjonował na gruncie prawa podatkowego od wielu lat. Bez wątpienia był dla podatników uciążliwy, a wręcz niepotrzebny. Dlaczego? We wniosku o zwrot podatku VAT należało bowiem wskazać, jakie są powody składania takiego wniosku. A powody był najczęściej powszechnie znane i zwykle te same – nadwyżka podatku VAT naliczonego (przy okazji dokonywanych zakupów) nad podatkiem VAT należnym (do urzędu skarbowego, przy okazji prowadzonej sprzedaży).

Nowela dotyczy art. 87 ust. 5-6 Ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany mają znaleźć zastosowanie do okresów rozliczeniowych od 1 stycznia 2019 roku. Właśnie 1 stycznia 2019 roku przepisy te wejdą też w życie. W praktyce takie uregulowanie oznacza, że choć deklaracje VAT za ostatni miesiąc 2018 roku bądź ostatni kwartał 2018 roku złożyć należy do 25 stycznia roku 2019, to należy jeszcze do nich dołączyć wnioski o zwrot podatku VAT.
Dopiero deklaracje za pierwszy miesiąc bądź pierwszy kwartał 2019 roku złożyć będzie można bez wniosku o zwrot podatku VAT, aby mimo to taki zwrot uzyskać. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe wciąż dysponują innymi instrumentami w procesie zwrotu podatku, jak dla przykładu wezwanie podatnika do złożenia wyjaśnień czy udzielenia informacji.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Inf. własna

The post Zwrot podatku VAT bez wniosku? Zaraz będzie to możliwe! appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *