Split payment, czyli podzielona płatność, to mechanizm polegający na opłaceniu przez nabywcę należności za towar lub usługę na dwa rachunki bankowe dostawcy. Na jeden trafia kwota netto, a na drugi – rachunek VAT – trafia podatek od towarów i usług (VAT).
Podzielona płatność w podatku VAT miała wejść w życie od kwietnia 2018 roku. Okazuje się jednak, że nie nastąpi to tak szybko – bardziej prawdopodobny termin to lipiec 2018. To decyzja rządu, będąca ukłonem przede wszystkim w stronę banków.
Okazuje się jednak, że split payment znajdzie zastosowanie tylko do niektórych faktur. Wszystko przez regulację zawartą w art. 108a projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazuje on na dobrowolność stosowania mechanizmu podzielonej płatności przez nabywcę.
W praktyce pozostawia to po stronie tegoż nabywcy decyzję o tym, czy i wobec jakiego dostawcy faktura będzie opłacona z zachowaniem split payment. Rozdzielenie płatności nastąpi automatycznie w sytuacji, gdy nabywca zlecając przelew wskaże oddzielnie kwotę netto transakcji i należny od niej VAT.
Źródła informacji:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_podzielonej_p%C5%82atno%C5%9Bci
2. http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1088555,split-payment-podzielona-platnosc-od-lipca-2018-r.html
3. https://inforfk.pl/aktualnosci/376156,Split-payment-do-wybranych-faktur.html
The post Split payment tylko do niektórych faktur appeared first on Bernard Piechota.