Czy Świadek Może Mieć Adwokata? 

Czy spotkali się Państwo z sytuacją, w której świadek miał swojego adwokata? Czy świadek może w ogóle podczas przesłuchania występować razem z pełnomocnikiem? Oczywiście,  że tak. Sytuacja ta nie zdarza się zbyt często, ale świadek w procesie karnym, tak jak podejrzany czy oskarżony, może korzystać z pomocy adwokata.

PODSTAWA PRAWNA

Prawo do powyższego wynika z art. 87 § 2 Kodeksu postępowania karnego, tj.: Osoba nie będąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. Ale po co w zasadzie świadkowi w sprawie karnej adwokat?

Skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli w toku sprawy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości możemy skorzystać z pomocy adwokata, który przeprowadzi nas przez cały proces, rozwieje nasze wątpliwości oraz odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania. Niewątpliwym jest, że bycie świadkiem to ogromny stres i właśnie obecność adwokata na sali sądowej ma owy stres zniwelować.

UPRAWNIENIA ADWOKATA JAKO PEŁNOMOCNIKA ŚWIADKA

Adwokat działający jako pełnomocnik świadka powinien m.in.:

udzielić porady prawnej przed przesłuchaniem świadka w procesie karnym – Adwokat, jeszcze przed przesłuchaniem może przedstawić świadkowi jak przesłuchanie będzie wyglądało, może nakierować świadka na potencjalne pytania, przedstawić prawa i obowiązki świadka, co koniec końców ma zagwarantować świadkowi większy komfort i poczucie pewności podczas przeprowadzania omawianej procedury;
wspomóc podczas przesłuchania świadka w sprawie karnej – Adwokat, który działa jako nasz pełnomocnik, będzie obecny podczas przesłuchania i będzie czuwał, by nasze prawa nie zostały naruszone. Adwokat powinien wnosić o uchylenie pytań sugerujących odpowiedź albo niezwiązanych z daną sprawą. Dzięki temu unikniemy potencjalnie niewygodnych pytań, jak również niektórych odpowiedzi;
czuwać nad prawidłowym zaprotokołowaniem przez organy zeznań świadka – protokół z przesłuchania to bardzo ważny element postępowania, który może, przez chociażby pomyłkę, zostać błędnie zapisany, a my możemy ponieść tego konsekwencje.

Wielu ludzi negatywnie podchodzi do tematu pełnomocnika wśród świadka w sprawie karnej, bowiem uważają, że wygląda to co najmniej źle i oczywiście świadek musi coś ukrywać skoro ma adwokata…

Oczywiście tak nie jest! Skorzystanie z pomocy profesjonalisty powinno być naturalną czynnością, dzięki której nabierzemy więcej pewności siebie i spokoju podczas przesłuchania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *