Mały ZUS plus. W kieszeni zostanie kilkaset złotych 

Od 1 lutego działa już program Mały ZUS plus. W założeniu skorzysta z niego więcej przedsiębiorców, niż było to w przypadku programu Mały ZUS.

Mały ZUS plus – na czym polega?

Program Mały ZUS plus już za chwilę pozwoli mniejszym przedsiębiorcom zapłacić wyraźnie niższe składki ubezpieczeniowe. Szacuje się, że oszczędność wyniesie nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, zgodnie z którymi wysokość składek będzie ustalana nie od wysokości przychodu, ale od wysokości dochodu.

Kto skorzysta?

Tego typu ulgi kierowane są do zwykle najmniejszych przedsiębiorców. Nie inaczej jest tym razem. Na pewno skorzysta na tym jednak większa ich grupa, względem tej, która korzystała z ulg w programie Mały ZUS. Wynika to z podniesienia progu przychodowego z 67 tysięcy złotych rocznie do aż 120 tysięcy złotych w skali roku. Tymczasem z punktu widzenia dochodu, Mały ZUS plus przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, których dochody miesięcznie nie przekraczają kwoty 6 tysięcy złotych. Ocenia się, że nowa ulga trafi do przeszło 300 tysięcy przedsiębiorców, podczas gdy z dotychczasowych rozwiązań korzystało około 170 tysięcy. Przedsiębiorca z dochodem około 3 tysięcy złotych miesięcznie, zaoszczędzi teraz co miesiąc blisko 500 złotych.

Zmiany nie dla każdego

Mały ZUS plus znajdzie zastosowanie wobec przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni. Z nowego programu nie skorzystają jednak ci, którzy w poprzednim roku do rozliczeń podatku wybrali kartę podatkową, a przy tym korzystali ze zwolnienia (przedmiotowego lub podmiotowego) z podatku od towarów i usług (VAT).

Formalności

Aby rozpocząć korzystanie z programu Mały ZUS plus, należy do 2 marca 2020 roku złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularze ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowego kodu ubezpieczenia), ZUS ZUA bądź ZUS ZZA (zarejestrowanie z kodem ubezpieczenia właściwym dla programu Mały ZUS plus). Ponadto konieczne jest złożenie dokumentów z informacją o rocznym przychodzie oraz dochodzie.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl

The post Mały ZUS plus. W kieszeni zostanie kilkaset złotych appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *