Podatek handlowy wciąż zawieszony 

W ostatnim czasie Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Efektem jest zawieszenie tego podatku, który ogólnie nazywa się „podatkiem handlowym” na następny rok – aż do 31 grudnia 2018.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2016 roku. Kilkanaście dni później Komisja Europejska chciała jednak zawieszenia podatku handlowego, bo jego konstrukcja mogła stawiać w lepszej pozycji mniejsze sklepy. Z punktu widzenia prawa zakrawało to na pomoc publiczną.

Wezwanie do zawieszenia podatku handlowego poskutkowało. W listopadzie 2016 roku Sejm przyjął ustawę zawieszającą tę daninę do początku roku 2018. Wtedy liczono na pozytywne rozwiązanie sprawy przez Komisję Europejską w tym roku. Tym bardziej, że rząd jeszcze w 2016 roku zaskarżył decyzję Komisji.

Tymczasem w połowie tego roku Komisja Europejska ostatecznie zdecydowała, że polski podatek handlowy faworyzowałby małe sklepy, co należałoby traktować jako pomoc publiczną. We wrześniu na to rozstrzygnięcie wpłynęła skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W oczekiwaniu na zamknięcie sprawy przez Trybunał zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej trzeba było przedłużyć…

Źródło: http://inforfk.pl

The post Podatek handlowy wciąż zawieszony appeared first on Bernard Piechota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *